Apçağa Köyün Tarihi ve Kültürel Yapısı

Apçağa Köyün Tarihi Erzincan ili Kemaliye (EĞİN) ilçesine bağlı küçük ve şirin bir köyüz.Köyümüzde  230-280 kişi yaşmaktadır. Taş işçiliği ustalarımız vardır kış aylarında Eğin ilçesinin en kalabalık köylerinden biridir. Köyümüzün kendine ait ekmek fırını bulunmaktadır bizim oralara gelip de o fırında çıkan sıcak ekmeklerden yemeden gitmek büyük bir kayıptır yanı sıra kaya başın da oturup Eğin manzarasını izleyerek çay içmek ise bütün gününüzün yorgunluğunu alacaktır.

Gittiğiniz zaman önceden haber verdiniz taktirde sizlere kalacak güzel evler bulunulur görmeniz gereken nadir yerlerden biridir bunların yanı sıra Eğin ilçesinden geçmekte olan ipek yolunda yürüyüp M.Ö. dönemleri yaşayabilir dünyanın en büyük 2.ci su kanyonu olan karalık kanyonu gezebilir kırkgöz de akşam yemeği yiyebilir yada bülbül deresi tesislerinde çay içebilirsiniz. Bu ad çağlayan su anlamına gelir.

Apçağa Kemaliye Köyleri içerisinde kültür ve tarih zenginliği ile önde gelen bir yerleşim birimidir. Geçmişi ilçenin tarihi ile eş değerdir. Apçağa ilçeye uzaklığı 5,5 Km.dir. Kuzeydoğusunda köyün ismini taşıyan Apçağa dağının eteklerinde kurulmuştur. doğal güzellikleri mesire yerleri, bahçeleri ve bağ evleri ile tam bir tatil beldesidir. Birinci Dünya Savaşı öncesi Apçağa altın dönemini yaşamıştır. Ticari yaşam çok parlak dönemine erişmiş, köy 750-800 hanelik bir yerleşim birimi olmuş, 50 adet çalışır dükkan 4 sarraf, 5 fırın, 1 hamamla ticari faaliyetlerini sürdürerek köy küçük bir kent canlılığı kazanmıştır.

Gurbetçiliğin başlamasıyla ticari yaşam bir durgunluk sürecine girmiş, o eski ihtişamlı yıllar geride kalmıştır. 1850 yıllarına kadar Eğin’e bağlı bir bucak merkezi görevini sürdüren Apçağa, Sarıçiçek Köylerinin yönetim merkezi görevini yüklenmiştir. O dönemde bölgede 2 kadı varmış. Bunlardan bir tanesi de Apçağa Kadısıdır (Bu günkü DGM). Köyden bir çok tahsilli insanlar yetişmiş ve bunlar yurdun dört bir yanına dağılmışlardır.

Apçağa Köyü Kültür Varlıkları;

Köyün kültür varlıklarının başında gelen camii, 1627 yılında Malkoç Ağa tarafından yaptırılmış, minaresi daha sonra Dayı Ağa tarafından 1694 yılında inşaa ettirilmiştir. Attempt your main luck is often a cube performance geldspielautomaten. Bu camii zaman içinde ihtiyaca cevap veremediğinden 1853 yılında köy halkının ortak çalışmalarıyla bugünkü görünümüyle yeniden yapılmıştır.

Bu değeri çok üstün bulunan tavanları, çevrenin hiç bir köyünde bulunmayan oymacılık sanatıyla süslü, ahşap görünümüyle dikkatler çeken camii, 1971 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce minaresi ve çatısı yapılarak yeniden ibadete açılmıştır. Apçağa Köyü Camii Şerifinde bulunan Sakalı Şerifi Bekgilin Hüseyin Efendi adındaki şahıs Mısır’da görevli iken getirmiştir.

Kemaliye ilçe sınırlarındaki 4 camiden biridir. Selçuklu yapısı Tarihi Köprü, Apçağa Köyü kültür değerleri arasındadır. Yine kültür varlıklarını oluşturan Çeşmeler, Apçağa Köyünün en değerli hazinelerindendir.

UNESCO tarafından tarihi kentler listesine alınan Kemaliye’de, Apçağa Köyü Tarihi Evleri, Çarşısı, yolları ve camisi ile özel bir ilgi çekmektedir. eski fırının yıkılıp yerine yenidenyapılan tesisler yörenin mimari özelliklerini taşıyacak olması bakımından ayrı bir özellik taşımaktadır. Apçağa Köyü, Avludüzü (Emilli), Orta, Avludüzü, Aşağı, Yukarı, Ottaş,Kemeraltı, adlarıyla bilinen 6 mahalleden kuruludur. 1930 yılında köyde 62 emekli memur bulunmaktaydı. Yapı işleri ustaları da özellikle Apçağa Köyü’nde yetişirdi. Apçağa’nın okuma-yazma oranı %99’dur. İlköğretim okulu açık olup, sağlık evi mevcuttur. Köye ait önemli yatırımlarda Özden Tesisleri hizmete açıktır.

Apçağa Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği;

Apçağa Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği, Çeşitli etkinlikler ve köyün kalkınması için faaliyetler göstermektedir. Yapılan bağışlarla, köyün ihtiyacı olan fırın ve sosyal tesislerin yapımınıda üstlenmiş bulunmaktadır. Ayrıca Kemaliye’de yapılan Taşyolu ve Başpınar Köprüsü gibi imar çalışmalarına da katkıda bulunmaktadır.

Köy tüzel kişiliğine ait İstanbul’da kirada bulunan bir dükkan ve dernek faaliyetlerinin yürütüldüğü Lokal Apçağa Köyü’nün hizmetindedir. Son yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre; Apçağa’da 120 hane ve 300 nüfus yerleşik olarak bulunmaktadır. Eğin Türkülerinde Apçağa Dağı’nın da büyük önemi vardır. Bu dağ, Eğin’li hanımlara ilham kaynağı olmuş, gurbet duygularını hep bu dağa bakarak sergilemişlerdir.

Bu ilham kaynağına örnek bir şiir;

Apçağa Dağında kar baran baran,

Yüreğimi bağladı dert ile verem,

Yokmudur oradan mürekkep kalem,

Yaza gönderesin bir kuru selam.

If you’re having trouble writing an essay, you’ve come the right place. Whether you’re struggling with a difficult topic or are simply busy, there’s an essay writing service that can help you succeed. These companies employ highly skilled writers with advanced academic degrees pay someone to write my paper with years of experience and other qualifications. Furthermore, they’re native English natives, so your essay will be completely unique. The customer support of essay writing firms is second to none and their staff is available round-the-clock to answer any of your queries.

Argumentative writing needs evidence. For your arguments, reference any quotes you choose to use, following the style https://filmdaily.co/craft/spotlight/write-stellar-essays-now/ of formatting required for your essay. You should prioritize your subject matter and create an analytical essay on primary and secondary sources. The state of research and present issues are addressed. Include your personal point of perspective and make use of citations and references to provide evidence. Then, you should break paragraphs of body into smaller sections. The following are some helpful tips that will help you write an argumentative paper.

A service for essays has numerous advantages. Prices vary depending essay writer on how many pages you need, the deadline and the type of paper. There are a variety of packages which can be adapted to your budget in case you’re worried about the writer who is too expensive. If you’re not an expert in the subject, you can choose to have a relatively fresh writer! Because they’re professional trained, you’re guaranteed to receive a high-quality paper which is in line with your specific requirements.

When selecting a write my essay company, think about a few factors. A reputable write write my essay paper my essay provider will offer high-quality essays at an affordable cost. They should also be open to comments and feedback from clients, including the deadline of the purchase, the length of the essay, as well as any additional information that could affect the quality of the essay. The essay writing service has to assure that every essay written by their customers are unique and free of plagiarism.